Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa „Tomaszowscy Żołnierze Niezłomni”, Tomaszów Mazowiecki, 05.03.18 r.

5 marca 2018 | 17:00 - 23 marca 2018 | 16:00

Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej Tomaszowskim Żołnierzom Niezłomnym, które odbędzie się 5 marca o godz. 17 w siedzibie MCK przy pl. Kościuszki 18.

Przez kilkadziesiąt lat komunistycznych rządów, na czyn zbrojny Żołnierzy Niezłomnych ówczesnym władzom udało się tak skutecznie spuścić zasłonę milczenia, że przeciętnemu mieszkańcowi Tomaszowa jest on zupełnie nieznany i wydaje się, że nic w tym czasie na tym terenie się nie działo. Nic bardziej mylnego.

Zbrojne podziemie antykomunistyczne, wywodzące się bezpośrednio z podziemia z okresu okupacji niemieckiej, trwało w samym Tomaszowie i jego okolicy przez siedem lat. W okresie tym w bezpośrednich walkach z UB i NKWD poległo dziesięciu partyzantów wywodzących się z naszego miasta lub jego najbliższej okolicy.

Z wyroków komunistycznych sądów stracono siedmiu, w aresztach i więzieniach UB zostało zakatowanych lub zmarło czterech, a na karę śmierci lub dożywocia skazano dziewięciu. Na karę więzienia w większości nie krótszą niż 5 lat zostało skazanych aż 45 partyzantów. Dużo więcej, bo liczoną już w setkach, liczbę osób skazano na długoletnie więzienie wśród ludności cywilnej za pomoc okazywaną partyzantom, bez której opór ten nie trwałby tak długo.

Poprzez prezentację wystawy Muzeum pragnie oddać Im hołd, przywrócić pamięć o ich czynach i heroicznym poświęceniu. Wystawę można oglądać do 23 marca.

 

Udostępnij na FB

Szczegóły

Start:
5 marca 2018 | 17:00
Koniec:
23 marca 2018 | 16:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim
Pl. Kościuszki 18
Tomaszów Mazowiecki, łódzkie 97-200
+ Google Map

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress