Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Obchody Święta Żołnierzy Wyklętych, największy bieg, Jarosław, 04.03.2018 r.

4 marca 2018 | 10:30 - 14:30

W Jarosławiu największy bieg pamięci dla Żołnierzy Niezłomnych

4 marca br. Burmistrz Miasta Jarosławia zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych połączone z Biegiem Tropem Wilczym. Pokonanie symbolicznego dystansu 1963 m zadeklarowało już 400 biegaczy, którzy wystartują po g. 12.00 sprzed pomnika mjra Władysława Koby. Dołączyć może każdy, kto chce w ten niecodzienny sposób uczcić pamięć Niezłomnych. Na uczestników czeka niespodzianka, losowanie koszulek z wizerunkiem mjr. Koby. Gościem honorowym obchodów będzie syn majora, Wojciech Koba. W tym roku Jarosław już po raz czwarty przyłącza się do ogólnopolskiej akcji.

PROGRAM 

godz. 10.30 
Złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956, ul. Sienkiewicza 4

godz. 11.00
Bazylika pw. Matki Bożej Bolesnej oo. Dominikanów, Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych

godz. 12.00
Pomnik mjra Władysława Koby – jarosławskiego Żołnierza Wyklętego, ul. Jana Pawła II/ Cegielniana

– wciągnięcie flagi państwowej na maszt,
– Hymn RP,
– wystąpienia,
– Apel Pamięci, salwa honorowa,
– złożenie kwiatów pod pomnikiem.

START VI BIEGU TROPEM WILCZYM – PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

  1. godz. 12.20
    Meta Biegu – Rynek

– wręczenie medali zarejestrowanym uczestnikom Biegu,
– piknik wojskowy, pokaz sprzętu,
– pamiątkowe zdjęcia,
– losowanie koszulek z wizerunkiem mjr. W. Koby,
– piosenki żołnierskie w wyk. solistów MOK w Jarosławiu,
– wystawa literatury patriotycznej w Księgarni Rynek 6 MOK.

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Starosta Jarosławski, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Centrum Kultury i Promocji, Miejski Ośrodek Kultury. Współorganizatorzy: Klasztor OO. Dominikanów, 14 das, 3 PBOT,  Jarosławska Grupa Biegowa Sokół, Centrum Opieki Medycznej, Motorbike. Sponsor: Centrum Dietetyczne Projekt Zdrowie.

***

Bieg Tropem Wilczym pamięci Żołnierzy Niezłomnych organizowany jest od sześciu lat. Jarosław do akcji włącza się już po raz czwarty. W tym roku Jarosław otrzymał od ogólnopolskiego Organizatora 400 pakietów startowych, rejestracja na www.tropemwilczym.miastojaroslaw.pl.

Tegoroczne pakiety będą zawierały białe koszulki z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych, numery startowe z agrafkami, biało-czerwone chorągiewki oraz materiały promocyjne przygotowane przez głównego organizatora – Fundację Wolność i Demokracja. W Jarosławiu mamy także „swojego” bohatera – mjr. Władysława Kobę. Jego wizerunek od kilku lat pojawia się na specjalnych, dodatkowych koszulkach zamawianych przez Urząd Miasta Jarosławia. Tym razem na mecie biegu zostaną rozlosowane wśród uczestników z numerami startowymi.

Trasa jarosławskiego Biegu Tropem Wilczym będzie prowadziła głównymi ulicami miasta. Od godz. 11.45 do 12.45 chwilowo wystąpią utrudnienia w ruchu samochodowym na ulicach: Jana Pawła II, Grunwaldzka, Lubelska (do ul. Opolskiej), Opolska, Rynek. Za utrudnienia przepraszamy!

Jarosławski bohater – mjr Władysław Koba

31 stycznia 2018 r. minęła 69. rocznica śmierci mjra Władysława Koby – jarosławianina, Żołnierza Wyklętego, oficera WP, żołnierza ZWZ-AK, ostatniego prezesa Zrzeszenia WiN Okręgu Rzeszów. To właśnie sprzed pomnika Majora 4 marca br. wyruszy, organizowany od kilku lat w naszym mieście, Bieg Tropem Wilczym.

69 lat temu został zamordowany mjr Władysław Koba, aresztowany przez UB 26 września 1947 r. i skazany na karę śmierci w wyniku zbrodni sądowej. Wyrok wykonano 31 stycznia 1949 r.  na Zamku w Rzeszowie. Żołnierza Wyklętego, z pochodzenia jarosławianina upamiętnia pomnik autorstwa Dariusza Jasiewicza, odsłonięty w naszym mieście 25 maja 2008 r. m.in. przez syna majora Koby – Wojciecha oraz Bogusława Nizieńskiego – podkomendnego W. Koby w plutonie w 1944 r.

To właśnie sprzed tego pomnika od kilku lat wyrusza Bieg Tropem Wilczym. Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

***

Władysław Koba ps. „Rak”, „Tor”, „Marcin”, „Żyła”. Urodził się 8 stycznia 1914 r. w Jarosławiu, w rodzinie kupieckiej kultywującej tradycje patriotyczne. Uczęszczał do II Gimnazjum im. Augusta Witkowskiego, działał w harcerstwie. Po zdaniu matury został skierowany jako oficer do 3 Pułku Piechoty Legionów stacjonującego w rodzinnym mieście. Był zawodowym oficerem Wojska Polskiego, żołnierzem SZP, ZWZ, AK, „Nie”, WiN, DSZ, ostatnim prezesem Zrzeszenia WiN Okręgu Rzeszów. Aresztowany przez UB 26 września 1947 r. został skazany na karę śmierci i 2 lata później (31 stycznia) zamordowany na Zamku w Rzeszowie. Współwięźniowie twierdzili, że to on, prowadzony na egzekucję, zawołał do swych oprawców: – Polska się jeszcze o nas upomni, zapłacicie za to!. W chwili śmierci miał 35 lat. Zrehabilitowany został pośmiertnie w 1992 r. przez Sąd Warszawski Okręgu Wojskiego. Jak pisał sędzia Bogusław Nizieński: – Wolność i Niepodległość Najjaśniejszej Rzeczypospolitej były treścią Jego życia i za te wartości swoje młode życie oddał. W 2008 r. został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, a w 2014 r. medalem „Zło Dobrem Zwyciężaj”.

Miejsca pochówku oraz szczątków Władysława Koby poszukiwał w Rzeszowie (3-11.09.2015 r.) Samodzielny Wydział Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej z udziałem specjalistów, archeologów i studentów archeologii z Wrocławia pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. W czwartym dniu prac na cmentarzu przy ul. Podkarpackiej w oznakowanej  dopiero od lat 70. XX w. mogile działaczy Okręgu WiN Rzeszów, zespół odkrył szczątki trzech ofiar ze śladami bestialskiego traktowania. Dzięki ekipie prof. K. Szwagrzyka zidentyfikowany został m.in.jarosławianin Władysław Koba.  Rodzina zamordowanego otrzymała notę identyfikacyjną 9 czerwca 2016 r. w Pałacu Prezydenckim z rąk Szefowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Sadurskiej i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego. Pośmiertnie kapitanowi Władysławowi Kobie przyznano stopień wojskowy majora. Pogrzeb odbył się z wojskowym ceremoniałem. Szczątki mjr. Koby spoczęły na przemyskim cmentarzu na Zasaniu w grobie rodzinnym.

 

Udostępnij na FB

Miejsce

Jarosław
Jarosław, podkarpackie 37-500 + Google Map

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress