Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w całej Polsce 1 marca. W Gdańsku w ten dzień szykuje się m.in. akcja zapalania zniczy na Alei Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku i apel na Cmentarzu Garnizonowym. Na gdańskim uniwersytecie zaplanowano też dyskusję: „Ich działalność wtedy, a moja rola dzisiaj”. Wśród prelegentów pojawią się m.in. prof. hab. Piotr Niwiński, prof. zw. dr hab. Bogdan Chrzanowski i Kacper Płażyński.

Uroczystości związanych z Żołnierzami Wyklętymi będzie w Gdańsku więcej. Kolejne odbędą się 4 marca, kiedy to w Gdańsku wystartuje IV Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

W centrum Gdańska zobaczymy wówczas w akcji wiele grup rekonstrukcyjnych, w marszu udział wezmą również kombatanci. Na czele defilady pojawi się postać gen. Władysława Andersa. Defilada rozpocznie się o godzinie 12:30, a zakończy w okolicach godziny 16.

4 marca w Parku Reagana odbędzie się VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pierwsze zawody rozpoczną się tuż po godzinie 9. Biegacze (wiek jest tutaj dowolny) zmierzą się na trzech dystansach – 1963 metrów, pięciu kilometrów i 10 km.

9 marca o godzinie 19 rozpocznie się Droga Krzyżowa w intencji Żołnierzy Wyklętych – uczestnicy marszu przejdą spod Aresztu Śledczego w Gdańsku na Górę Gradową.