W hołdzie żołnierzom antykomunistycznego podziemia, Przemyśl 01.03.2017 r.

W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma wraz zastępcami oddali hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia, składając kwiaty i zapalając znicze w miejscach związanych z historią Żołnierzy Niezłomnych w Przemyślu. Wspólnie z delegacją 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich i Zastępcą Dowódcy Garnizonu Przemyśl mjr Rafałem Kluzem, przemyscy samorządowcy zapalili znicze przed budynkiem przy ul. Krasińskiego 25, gdzie w latach 1944 – 1955 znajdowała się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. Więzione i katowane w tym budynku ofiary stalinowskich represji uczczono w 1992 roku tablicą, która została umieszczona przed wejściem do kamienicy.

Wśród innych miejsc pamięci związanych z żołnierzami podziemia niepodległościowego, przy których żołnierze 5 BSP wystawili 1 marca warty honorowe, a odwiedzonych przez samorządową i wojskową delegację, znalazły się także groby majora Władysława Koby na Cmentarzu Zasańskim oraz Alicji Wnorowskiej na Cmentarzu Głównym, a także tablica przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej poświęcona żołnierzom Armii Krajowej. W uroczystościach wzięli udział również synowie pochowanych w Przemyślu Żołnierzy Niezłomnych – Wojciech i Stanisław Wnorowski :

Major Władysław Koba był bohaterem II wojny światowej i powojennej konspiracji niepodległościowej, ostatnim komendantem Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Został stracony na mocy wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie 31 stycznia 1949 roku, a jego szczątki odnalezione przez IPN, spoczęły w grobie rodzinnym w Przemyślu w 77.rocznicę napaści Związku Sowieckiego, w ubiegłym roku.

Alicja Wnorowska była od września 1944 roku członkiem Brygad Wywiadowczych AK, która została umieszczona w przemyskim, a potem rzeszowskim Urzędzie Bezpieczeństwa, jako źródło wywiadowcze. Aresztowana we wrześniu 1946 roku, została skazana na karę śmierci, która została zamieniona na dożywocie. Więzienie opuściła w 1955 roku. Zmarła w 2008 roku.

Tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Udostępnij na FB

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress