Bieg „Tropem wilczym” – Elbląg

Bieg „Tropem wilczym”, Elbląg – 26.02.17 r.

Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy(…)”. Zbigniew Herbert

Biegi „Tropem Wilczym” organizowane są w różnych miejscowościach w Polsce i poza jej granicami od pięciu lat. W tym roku impreza zagościła także w Elblągu.
Do pokonania było 1963 metry,     liczba symboliczna gdyż powiązana z rokiem śmierci sierżanta Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego żołnierza antykomunistycznej partyzantki, który poległ z bronią w ręku.

Pogoda w niedzielne przedpołudnie zdecydowanie uczestników nie rozpieszczała. Bażantarnia była mokra, błotnista, temperatura też nie zachęcała. Uczestnicy jednak nie zawiedli.

Zanim jednak biegacze wyruszyli na trasę biegu przełajowego, na starcie stanęli uczestnicy biegu na orientację. Zadaniem starszych i młodszych uczestników było odszukanie, na podstawie mapy, w najkrótszym czasie punktów ukrytych w lesie. Poziom biegu był bardzo zróżnicowany. Zwycięzca przybiegł na metę kilkanaście minut po starcie. Byli też zawodnicy, którym poszukiwania zajęły przeszło godzinę. Liczył się jednak udział. A na mecie na wszystkich czekały pamiątkowe medale.

O 10.30 na trasę wyruszyli uczestnicy biegu przełajowego na 1963 m. Niepokonani  okazali się żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.  Niedzielny bieg, jak podkreślali zwycięzcy, nie miał na celu „robienia wyniku”, tylko uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Frekwencja była doskonałym dowodem na to, iż dla biegacza zła pogoda nie stanowi żadnej wymówki.

Organizatorami biegu byli: Stowarzyszenie Tu Elbląg, Elbląski Klub Orienteeringu GRYF przy Klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Patronat nad zawodami objęli Witold Wróblewski Prezydent Elbląga, Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, gen. dyw. Marek Sokołowski Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Tekst i zdjęcia: por. Paulina Montewka – Rzecznik Prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

Udostępnij na FB

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress